کلسیم _ زینک استابلایزر بهداشتی برای PVC  :

 

صابون های فلزی دسته ای از پایدار کننده های حرارتی PVC هستند که از مخلوط حداقل دو فلز تشکیل شده اند. یکی از فلزات مسئول حفظ رنگ در دقایق اولیه فراوری و دیگری مسئول ایجاد پایداری حرارتی دراز مدت است . مانند استبلایزر کلسیم _ زینک ( روی ) که بیش از 25 سال است که در کاربردهای PVC رایج بوده است. این مواد به طور کلی بر پایه کربوکسیلات های فلزی هستند. گاهی اوقات عناصر دیگری مانند آلومینیوم یا منیزیم را برای افزایش عملکرد با آن ترکیب می کنند.

در برخی از کاربرد های PVC که ممکن است نیاز به ثبات حرارتی بالایی داشته باشیم میتوانیم از مواد ارگانیک استفاده کنیم. مانند: روغن سویای اپوکسی یا آنتی اکسیدان ها برای تقویت ثبات حرارتی این ماده تحت عنوان  Co-stabilizers.

به دلیل ویژگی هایی مانند شفافیت بالا، خواص مکانیکی و الکتریکی خوب و سازگاری با محیط که این پایدار کننده حرارتی در محصولات PVC ایجاد می کند. از این ماده می توان به طور گسترده در بسیاری از کاربردهای PVC انعطاف پذیر و سخت استفاده کرد . 

این استبلایزر جایگزین‌ فنی بالقوه‌ای برای اکثر سیستم‌های پایدار کننده دیگر، از جمله سرب و باریم_زینک است. استبلایزر کلسیم زینک نسبت به دیگر استبلایزرهای صابون فلزی گران تر است که عمدتاً به دلیل پایدار کننده های تخصصی مورد نیاز برای برآوردن نیازهای خاص این کاربردها است. نکته مهم که از دلایل جایگزینی این استبلایزر برای پایدار کننده های سرب است این است که این ماده غیر سمی است و در دستورالعمل افزودنی‌های اتحادیه اروپا برای استفاده در تماس با مواد غذایی تایید شده است .

 پایدار کننده حرارتی کلسیم زینک در صنعت به سه حالت وجود دارند :

استابلایر کلسیم زینک پودری:
  • استبلایزر کلسیم – زینک پودری  به عنوان استبلایزر غیر سمی و بهداشتی به طور گسترده استفاده می شود. معمولا برای بسته بندی غذایی، تجهیزات پزشکی، سیم و کابل، کفپوش، لوله و اتصالات، پروفیل، چرم مصنوعی و غیره استفاده می شود. پایداری حرارتی استبلایزرهای پودری کلسیم زینک به خوبی نمک های سربی نیست و دارای خاصیت روغنی خاص، شفافیت ضعیف است. به منظور بهبود پایداری حرارتی و شفافیت، به طور معمول بعضی از مواد برای بهبود عملکرد افزوده می شوند که شامل فنول ها، پلی اول ها، فسفیت ها، بتا دی کتون ها و سایر آنتی اکسیدان ها است.
استابلایزر کلسیم زینک مایع:
  • استبلایزر کلسیم _ زینک مایع  ( Vinylostab CZ 55 )از لحاظ ظاهری به شکل روغنی، زرد کم رنگ است . به طور کلی، استبلایزرهای کلسیم – زینک مایع نسبت به پایدارکننده های پودری دارای ثبات حرارتی کمتر اما خاصیت شفافیت بهتر است. این استبلایزرها برای عملکرد بهینه نیاز به افزودن فسفیت های آلی، آنتی اکسیدانت ها و استابلایزرهای کمکی دارند. برای تنظیم کردن ویسکوزیته، حلال های مختلف شامل هیدروکربن ها و نرم کننده ها اضافه می شود. استبلایزرهای مایع در محصولات PVC که میزان نرم کننده مصرفی بیشتر از 10 تا 20  phr است، استفاده می شود. در واقع مصرف این استبلایزرها برای کاربردهای  PVC نرم و نیمه سخت است. استبلایزرهای مایع مخلوط فلزی جایگزین مناسبی برای استبلایزرهای کادمیوم در این کاربردهاست. این استبلایزرها برای رسیدن به شرایط خاص مانند رنگ اولیه مناسب، پایداری دراز مدت، شفافیت خوب، مقاومت در برابر اکسیداسیون و فرسودگی و سازگاری خوب با تمام انواع PVC، فیلرها و رنگدانه ها، فرموله شده اند.
استابلایزر کلسیم زینک خمیری:
  •  استبلایزر خمیری کلسیم _ زینک( Payastab CZ 2370 )   برای محصولاتی که کاملاً بهداشتی و بدون بو و یا نیاز به شفافیت دارند مناسب بوده و همچنین دارای تاییدیه بهداشت نیز می باشد. استفاده در لوازم جانبی پزشکی و بیمارستانی از قبیل: ماسک اکسیژن، قطره چکان، کیسه خون، لوازم تزریقات پزشکی و همچنین برای واشر یخچال، دستکش، اسباب بازی، شیلنگ و غیره از عمده کاربردهای این پایدار کننده می باشد.این استابلایزر می تواند به عنوان گزینه جایگزین مرکاپتایدهای قلع در بسته بندی مواد غذایی شفاف یا به عنوان جایگزینی برای کربوکسیلات های قلع در فیلم های PVC مناسب استفاده شود. این محصول برای اکستروژن و تزریق کاربرد دارد و با افزودن Payaflex ESO_65 اثر هم افزایی بر خواص دارد.